Proszę czekać...
zamknij

Jak umiejętnie dobierać kolory ścian do mieszkania?

Jeśli nie jesteśmy dekoratorami wnętrz z zawodu czy choćby hobbistycznie, będziemy pewnie mieć problemy z dobieraniem kolorów ścian do naszego świeżo wyremontowanego mieszkania. A co za tym idzie, czyhają na nas najróżniejsze dekoratorskie pułapki, które mogą sprawić, że nasze kolory ścian przemienią się w brzydkie piony. Oto kilka z najczęściej popełnianych błędów.

Malowanie farbami na kolory ścian przeciwstawne

Każde kolory muszą się uzupełniać, w przeciwnym razie będziemy mieli do czynienia z kolażem albo kiczem, a nie kolorami ścian mającymi nam zapewnić spokój oraz odpoczynek umysłowy. Kolory ścian uzupełniające się są obliczane na zasadzie koła kolorów. Każdy z nich posiada dwa sąsiadujące ze sobą kolory oraz trzy przeciw sobie stawne. Jeśli w naszym pokoju dla przykładu dominuje czerwona kanapa, wtedy dobrze będzie pomalować pokój na zielone kolory ścian. Dzięki temu zrównoważymy działanie koloru czerwonego.

Malowanie ścian dowolną farbą

Jeszcze gorszą rzeczą jest pomalowanie mieszkania na wybrany kolor bez uwzględnienia tego, jak będzie ono wyglądało po zastosowaniu określonej farby. Obecne na rynku farby akrylowe i farby lateksowe posiadają odmienne cechy, które zmieniają kolorystykę ścian. Farby akrylowe w swoim składzie zawierają żywice poliakrylowe, które sprawiają, że po wyschnięciu powłoka pozostawia błyszczący efekt. Kolory ścian wtedy będą fenomenalnie się błyszczeć w słońcu. Jeśli jednak wolimy mieć matowe kolory ścian, w takim razie farby lateksowe będą nadawać się do tego. Zawarty w nich kauczuk będzie sprawiał, że powłoka będzie pokryta warstewką gumy rozpraszającej światło.

Malowanie ścian chaotycznie

Ostatnio popularne stało się łączenie kolorów ścian w jednym pomieszczeniu. Można dzięki temu znacznie ożywić atmosferę, jeśli jednak malujemy na przeciwstawne sobie kolory to jedyne co uzyskamy to efekt chaotycznego misz-maszu. Lepiej poradzić się jakiegoś plastyka, który powie nam o zależnościach kolorów między sobą.